16 Kasım 2022 Çarşamba

Kadınlar ve Çocuklar Üzerine - Arzu KÖK

 Kadınlar ve Çocuklar Üzerine

İzan yayıncılıktan yeni kitabım “Kadınlar ve Çocuklar Üzerine” çıktı. Dilerim yerini bulur. Kitabın önsözünü sizlerle paylaşmak isterim;

“Türkiye, kadın ve çocuk hakları konusunda, pek çok Ortadoğu ülkesinden ileri görünse de görülmek istenmeyen bir çıplaklıkla tüm ülkelere denk durumda. Muhafazakâr toplumlarda erkeklerin halel getirmeyeceklerine ve sözüm ona korumaları gerektiğine inandıkları çok önemli bir mesele var: Namus.

Toplum içinde onur ve ahlak kurallarına bağlılık, doğruluk ve dürüstlük olarak tanımlanan ‘namus’, meselenin bu yönünde kadın ve çocuk bedeninin denetimi olarak çıkıyor karşımıza. Yani namus, kadın ve çocukların cinsel saflıkları üzerinde kurgulanıyor. Giderek yoğunlaşan uygulamalarda erkeğin anlayışı ile namus, toplumsal vicdan ve adalet anlayışı ile çatışır duruma geliyor. Bu durumda kadın ve çocuğun bedeni için biçilen ahlak anlayışı dışında, doğruluktan, dürüstlükten, vicdandan dem vurmak ise ne yazık ki mümkün olmuyor.

İşlenen cinayetler, yapılan tacizler ise ‘namus’ başlığına girdi mi ‘mübah’ olup çıkıveriyor. Geriye ise bir daha asla kendisi olamayacak, ruhen tükenmiş kadın ve çocuklar kalıyor…”

Bu kitabımı ve diğer kitaplarımı 19 Kasım 2022 günü saat 14:00-18:00’da İzan Yayıncılığın Bahar Cafe’de düzenlediği imza gününde imzalayacağım. Tüm dostları beklerim.

Arzu KÖKHiç yorum yok:

Yorum Gönder