20 Temmuz 2019 Cumartesi

Tohumu Ekebilecek Var mı? - Arzu KÖK

Tohumu Ekebilecek Var mı?

Bir zamanlar Çin'de bir adam o kadar aç ve bitkin düşer ki, dayanamayıp bir armut çalar...

Adamı yakalayıp cezalandırılmak üzere İmparator'un karşısına çıkarırlar. Hırsız İmparator'un huzuruna çıkarılınca ona şöyle der;

"Değerli efendim, çok açtım, dayanamadım çaldım ve yedim. Beni affetmeniz için yalvarıyorum. Eğer affederseniz size paha biçilemez bir armağanım olacak."

İmparator dudak büker; "Senin gibi birinde paha biçilemez ne olabilir ki?"

Hırsız, avucunun içindeki armut çekirdeğini uzatır ve: "Bu çekirdeği ekerseniz bir gün içinde altın meyveler veren bir ağacın yeşerdiğini göreceksiniz."

İmparator kahkaha atarak; "Ek o zaman, altın meyveleri görünce affederim seni." der.

Yoksul adam; "Haşmetlim bu tohumu ben ekemem çünkü ben bir hırsızım. Bu tohumu ancak, ömründe hiç çalmamış, başkalarına hiç haksızlık yapmamış, yalan söylememiş biri ekebilir. Tohum o zaman gücünü gösterir, aksi takdirde onu ekeni zehirler, tarif edilemez acılarla öldürür. Sultanım, bu tohumu ancak siz ekebilirsiniz."

İmparator irkildi, suratını astı, bir süre düşündü, sonra hırçın bir sesle; "Ben İmparator'um bahçıvan değil, o tohumu başbakana ver eksin de altın meyveleri görelim." der.

Yoksul adam, tohumu başbakana uzatınca başbakan telâş içerisinde İmparator'a dönüp itiraz eder. "Ben ekim biçim işlerinde çok beceriksizim efendim, sihirli tohumu ziyan ederim. Bence bu tohumu haznedar başı eksin."

Haznedar başı da hemen bir bahane bulur ve bu görevi başkasına devreder.
Bir bir orada bulunan herkes sudan sebeplerle tohum ekme görevinden kaçınır.
Sonra İmparator, doğan sessizliğin içerisinde bir süre düşünür. Başı önünde başbakana, haznedara ve bütün görevlilere dik dik bakar ve; "Hadi bakalım bu hırsız bahçıvana tohumun nasıl altın meyve verdiğini hep birlikte gösterip sevindirelim." der.

Cebinden bir altın çıkarıp yoksul adamın tutması için atar. Herkesin ceplerinden sessiz sedasız birer altın çıkarıp adama vermesini izler...

Sonra da gülerek; "Bas git buradan be adam, bugünlük bu ders hepimize yeter." der kafası önünde…

Bu öyküyü her okuduğumda bana neler çağrıştırdığını bilmem açıklamama gerek var mı? Zira eminim ki hepinizde bende çağrıştırdığı tarzda duygular çağrıştırıyordur. Türkiye de yazık ki ortalık toz duman. Neyin doğru, netin yanlış olduğunu bilemez hale geldik. Siyasiler bir türlü söylüyor, medya bir türlü, yurtdışından farklı haberler… Hangisi doğru belli değil… Ve birileri bir eli yağda bir eli balda yaşarken ülkenin büyük kesimi açlık sınırının altında yaşamak zorunda…

Şimdi soruyorum sizlere: “Ortalığın toz duman olduğu şu günlerde tohumu ekebilecek kimse var mı?”

Arzu KÖK

4 yorum:

 1. SANIRIM BU TOHUM EKİLMEK ÜZERE SOYIN ARZU KÖK HANIMEFENDİYE GELECEKTİR.İYİ DİLEKLERİMLE.SITKI SUNDAY ORUN

  YanıtlaSil
 2. Bu kadar güzel bir fıkra olamaz. Tophumu ekecek biri aramızda olamaz yoktur. Hele hele 14 Mayıs 1950 den sonra gelen TBMM ve hükumetlerimizde yer alanların hiç biri ekemez.
  Çünkü onlar o gün bu gündür açık bütçeler yaparak Türk milletinin cebinden paralarını sofrasından yiyecek ve içeceklerini çalmışlardır Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

  YanıtlaSil
 3. Tekrar anımsattığınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Vallahi öyle bir dönemde yaşıyoruz ki bu durumda o tohumu ekecek adamı zor bulursun Feylezof Arzu. En iyisi mibzer mi ne diyorlar, bu tohumu bir tarım aracına ekdirmek...Çünkü şair diyor ki: "BİR MEVSİM-İ BAHARINA GELDİK Kİ ÂLEMİN/ BÜLBÜL HâMUŞ (susmuş) HAVZ TEHİ (tenha) GÜLİSTAN HARAP...Kucak dolusu selamlar.

  YanıtlaSil